Asıl Soru: Veriyi Nasıl Taşıyacağız?

2016-11-25 Etiketler:

Günümüzde birçok IT Organizasyonu birçok nedenden dolayı veri taşıma ile tanışmış durumda veya yakın zamanda tanışacak. Geçmişte geçiş projeleri mesai saatleri dışında kesinti alınarak yapılabiliyordu ancak bugün uygulamalar 7×24 hizmet verdiği için kesintilerin minimum mümkünse olmaması isteniyor. Peki nedir bu başlıca veri taşıma nedenleri? Bunun nedenini; veri depolama sistemlerinin değişimi, kapasite artırımı, veri merkezi değişikliği şeklinde sıralayabiliriz.

Ama asıl önemli soru: Veriyi nasıl taşıyacağız?

Veriyi taşımanın üç ana modeli vardır; veri depolama sistemlerinin özeliklerini kullanarak kendi aralarında taşıma metodu, uygulama bazlı veya işletim sistemleri ile taşıma metodu ve yedekleri geri yükleyerek taşıma metodu. Fakat bütün yöntemlerde en önemlisi, verinin kesintisiz olarak nasıl taşınacağı ve taşınacak olan verinin nasıl korunacağıdır.

Taşıma metodolojisi belirlenmeden önce taşınacak verilerin analizlerinin yapılması, analiz sonuçlarına göre veri tipi bazlı test planlarının çıkarılması ve yapılması bu çıktılara göre veri taşıma metodunun belirlenmesi gerekir. Veri tutarlılığını en iyi sağlayan metot tercih edilmelidir. Aslında veri taşıma metodolojisi başlıca “Veri Analiz-Risk Analiz-Plan-Test-Uygulama” olarak bölümlendirilebilir.

Birçok araştırmada veri taşıma esnasında en çok yaşanan problemler; planlanandan daha fazla kesinti ve beklenmeyen kesintiler, veri bozulması, eksik veri veya veri kaybı, uygulama performans sorunları ve teknik uyumluluk sorunları olarak sıralanmıştır. Tüm bu sorunları dikkate alarak planlama aşamasında en tutarlı ve güvenilir olan metodolojiyi kullanmak gerekir. Bununla beraber destekleyici yazılımlar da kullanılabilir.

 

Tuğrul Alakoç

Sunucu Sistemleri Ve Veri Depolama Alan Lideri