Giyilebilir Teknoloji

2016-10-19 Etiketler:

Geçmişimizden bugüne iş dünyasının amaçladığı hedefler değişmezken kullanılan yöntemler farklılık gösterdi. Hedefler daha az zamanda, daha az maliyetle kaliteyi sağlamak ve müşteri memnuniyetini arttırmak oldu. Günümüzde en önemli konulardan biri olan dijitalleşme, hedeflere ulaşmamızı sağlamak amacıyla sürekli geliştirilen teknoloji adını aldı. Gelişen teknoloji sayesinde üretim ve verim, müşteri memnuniyetini de artıracak ve insan hayatını kolaylaştıracaktır. Sektör ne olursa olsun bölümler arası bilgi akışının kesintisiz yapılması, bilginin otomatik işlenmesi, yorumlanıp sonuç çıkarılması, analizlerinin yapılması, maliyetlerin net olarak hesaplanmasının tahmin edebilmesi ve plan yapabilecek seviyeye getirilmesinde teknolojik gelişmelere duyulan ihtiyaç tartışmasızdır.

Hızla gelişmekte olan teknolojiyle birlikte giyilebilir ve dış iskelet gibi biyonik geliştirme teknolojileri, mevcut fiziksel engellerin sınırlarını genişletmektedir. Akıllı giyim, biyonik kollar ve akıllı kontak lensler, optimizasyon, süreç işlemleri, iletişim, sağlık ve son olarak güvenlik alanlarında riskleri azaltmak için iş gücünü destekleyen potansiyele sahiptir.

Sensörler ve Nanoteknolojilerinin kullanımının ilerlemesi hayal bile edilemeyecek etkin biyonik çözümleri de beraberinde getirmiştir. Kurumsa ileri görüşlü şirketler sağlık takibi için dış iskeletler (Robotikleşme) gibi giyilebilir teknolojiyi benimseme yollarını keşfetmektedirler. İlk olarak sağlık ve güvenliğin özellikle stres azaltıcı ve el ile tekrarlayıcı hareketlerle yaşanan zorlukların iyileştirilmesi amaçlanmaktadır. Örneğin, dünyada çözüm bekleyen en önemli sorunlardan biri olan iş kazalarının ortadan kaldırılması için akıllı giyilebilir teknoloji ve ergonomik tasarlanmış biyonikler çözüm olabilmektedir. Bildiğiniz üzere özel sektörlerde mesleki yaralanmalar ve hastalıkların en yüksek oranı taşımacılık ve depolama sürecinde yaşanmaktadır. Biyonik çözümlerle iş kaza oranları azaltılabilir ve hatta yokedilebilir.

Sensör takibi, işaret kontrolleri, akıllı kumaşlar, dijital uyarı gösterimleri içindeki akıllı giyilebilir teknoloji çalışmalar rutinleri destekleyebilir, sağlık ve güvenliği arttırabilir. Özellikle akıllı gözlükler ve lensler, kullanıcı görüş alanında görev bilgilerini dijitalize eder (arttırılmış gerçeklik trendinin bir parçası olarak ) ve araçlar işaret dilleriyle el kullanmadan yapılacak işlemler için yol hazırlamış olmaktadır. Kask ve yelekle kurulabilen bağlantı gibi akıllı giyim inovasyon konseptleri farklı sektörlerdeki ihtiyaca göre çalışanların yerini saptayabilmek ve güvenli uygulamalar (artan sıcaklığın uyarısı veya yakındaki hareketli araçlar uyarısı) için kullanılmaktadır.

Dış iskeletler robotik giysi olarak adlandırılmaktadır. Güç ve dayanıklılık arttırmak için, elle taşıma faaliyetlerinin fiziksel stres ve gerginliğin azaltılması desteklenmektedir. Örneğin, ağır nesneleri kaldırmak için kullanılan vakum teknolojileri, yapılı araçların işçi bağımlılığını azaltır. Daha az fiziksel zorlama ve elle yapılan tekrarlı görevlerin yapılmasını sağlar. Bu durum verimliliği ve güvenliği arttırır. Panasonic’in güç yükleyici giysisi dağıtım depolarında iki yıldır test edilmesi gibi yenilikçi çözümler piyasada da yer almaktadır.

Giyilebilir teknolojiyle sağlık alanında devrim yaratacak çözümleri elde etmek mümkün olacaktır. Basıncı algılayabilen ve sıcaklık değişimlerini hissedebilen biyonik deri, Takao Someya tarafından 2003 yılından günümüze kadar geliştirilmektedir. Biyonik deri de basınçta yaşanan en küçük değişikliği algılama özelliği sayesinde biyonik deri ile yapılan eldivenlerle meme kanserine neden olan tümörleri bulabilmek mümkün olmaktadır. Tümörler normalde meme dokusundan daha sıkı olduğu için eldivene eklenecek olan sensörler ile gerekli veri elde edilmektedir. Ayrıca biyonik deri beyinden aldığı sinyalleri protez yapılara iletebilir ve normal uzuv gibi bu protezler kontrol edilebilmektedir.

Sonuç olarak, giyilebilir teknoloji, giyilebilir özelliğiyle gerçek zamanlı operasyon analitiğinde etkinliği artırmakta ve bu şekilde proaktif düzeltme sağlamaktadır. Mimik ve düşünce kontrollü teknolojiler sayesinde elsiz görev yürütmek için devrim yaratabilecek potansiyele sahiptir. İş kazalarının elimine edilmesi ve önemli oranda azalması, sağlık güvenlik standartlarının artması gibi fırsatlar sunmasıyla hayatımıza gelecekte çok büyük kolaylıklar getirecektir.

Münevver Önyay