2020'de Nesnelerin İnterneti Hayatımızı Nasıl Değiştirecek?

2016-05-17 Etiketler:

 

2020’ye yaklaşırken 7.3 milyar akıllı telefon, tablet ve kişisel bilgisayar ile insanlar birbiriyle daha çok bağlantıda olacak. Nesnelerin interneti (IoT) ise 26 milyon bağlantılı cihaz ile 2020’ye kadar daha hızlı bir şekilde yayılacak.

Peki, nesnelerin interneti hayatımızı nasıl etkileyecek? 2020 yılına gidelim ve sabah uyanıp işe gidecek olan Mert’in bir iş gününe birlikte bakalım.

 

Mert, 6 yıl önce İşletme Bilgisi/Analizi diplomasını almıştır; kurumsal bir şirkette çalışmaktadır.

Mert’in akıllı telefonu sabah 6:00’da Mert’in toplantısının 8:00’a alındığına dair bir e-posta alır.

E-posta servisi; akıllı telefonun, Mert’e 30 dakika daha fazla uyuma süresi vermesini ve değişikliğe göre uyandırmasını sağlar.

Mert işe gitmek için, sürücüsüz arabasını çalıştırır ve içerisini tercih ettiği sıcaklığa göre ayarlar. İşe gidiş saati trafiği geçmişte kalmıştır. Birbirine bağlı arabalar, trafiği daha da önemlisi kazaları azaltmıştır. Yeni arabaların %90’ında bağlaşım platformu vardır. Mert’in arabası yoldaki 152 milyon bağlı arabadan biridir. Sürücüsüz araçlar, trafik ışıkları ve diğer arabalar ile koordine olur ve etkili yolu bularak güvenli ulaşımı sağlar.

Arabada bulunan Wi-fi ile Mert iş ile alakalı e-postalarına kolay bir şekilde ulaşım sağlar. GPS data ve park sensörünün rehberliği ile Mert arabasını ofisine en yakın park yerine park ettirir.

Mert işinde bilişsel bir bilgisayar sistemi kullanmaktadır. Bu sistem insan beyninden örnek alınarak modellenmiştir. İş planına göre Mert’in bugünkü işi; yeni ve daha önce hiç yapmadığı bir data analizi yapmaktır. Bilgisayarındaki işletim sistemi bu analizi tanır ve işlem için adım adım bir kılavuz hazırlar. Ayrıca, daha önce benzer analiz yapmış olan bir çalışma arkadaşından yardım almasını gerektiği konusunda öneride bulunur.

Mert tabletini şirketinin konferans salonunda unutur ama tabletteki yerleşik işaret sensörü sayesinde nesnelerin interneti (IoT) yine ona yol gösterir ve hemen bulur.

Mert’in işten çıkış saati gelmiştir. Evine dönerken akıllı telefonuna, Mert’in favori mağazasında %30 indirimin olduğuna dair bir e-posta gelir. Mert, e-postayı aldıktan sonra satıcı ile e-posta ortamında iletişime geçmesi, mağazaya gitmesinden 19 kat daha hızlıdır. Tanıtım e-postasında yer alan ceketin barkodunu taratır ve mağazanın dijital depo stoklarında ona uygun bedende bulunup, bulunmadığını kontrol eder. Uygun bedende ceketi bulan Mert, online olarak satın alma işlemini gerçekleştirir.

Mert uyumak üzere yatağına yatarken, evi kapatan, evin güvenlik sistemini kuran ve evin ısısını tercih ettiği uyku sıcaklığına göre ayarlayan “tek düğme”ye basar.

 

Aslında Nesnelerin İnterneti hayatımıza girmeye ve değiştirmeye şimdiden başladı. Şimdilerde kurulacak dijital alt yapı tercihlerinde, Nesnelerin İnterneti (IoT) ile entegre olacak ve uyum sağlayacak sistemleri tercih etmekte fayda var.